wordpress sürüm yükseltme nasıl yapılır


Wordpress siteniz varsa, ömrünüz sürüm güncelleme işiyle geçer. Bu işi bilenler için sürüm yükseltme, leblebi çekirdek meselesi. Bilmeyenler için aşılması gereken karlı bir dağ silsilesi. Bu yazdıklarım benim gibi blog, site, internet işini kendi kendine öğrenmiş olanlar içindir. Nette bu konu ile ilgili yazılmış bir sürü esere rastlarsınız. Ne var ki; yazılanlardan bir şey anlamak mümkün değil, okuyunca kafanız karışır. Anladığınız yazılarda yok değil, fakat anlaşılır yazıları yazanlarda yazının bitimine öyle bir not düşerler ki "yapacağınız işlemlerden sorumluluk kabul etmem diye" cesaretiniz kırılır. Bu sebeple sitenizi zorda kalmadıkça günceleme yapmak istemezsiniz. Kendi sitemin sürüm güncellemesini şöyle yapıyorum.

1. Sitemin full yedeğini bilgisayarıma indiriyorum.
2. Buradan wordpress'in Türkçe sürümünü indiriyorum
3. İndirdiğim sıkıştırılmış wordpress dosyasını açıyorum.
4. Açtığım wordpress dosyaları içerisinde bulunan "wp-config-sample" dosyasını siliyorum.
5. Ardından "wp-content" klasörünü siliyorum.
6. Siteme giriyorum ve bütün eklentileri pasif hale getiriyorum, yani etkisizleştiriyorum.
7. Ardından sitemin bulunduğu FTP'ye giriyorum ve yeni wordpress sürümünün bütün klasör ve dosyalarını eski wordpress dosyaları üzerine yazdırıyorum.
8. Yazma işlemi bitince, siteme "admin paneline" giriyorum. Üste bulunan adres boşluğuna "http://www.siteadresi.com/wp-admin/upgrade.php yazıyor ve enter tuşuna basıyorum.
9. Ardından çıkan uyarı yazısını "yani wordpres'i yükseti" onaylıyorum.
10. Sitem güncellendikten sonra bütün eklentilerimi aktif hale getiriyorum.

Ben wordpress sitemi bu şekilde güncelliyorum, sitemi bugün güncelledim ve bu yazıyı "unutursam diye" kendim için yazdım. Faydam dokunursa ne mutlu bana, zorla bir şey yok.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ctrl f tuşları ne işe yarar

nbsp nedir nasıl kullanılır

data-vocabulary.org schema deprecated uyarısı wordpress ve blogger çözümü