wordpress aşırı cpu kullanımı sorunu


Dört yaşında bir wordpress site'ye sahibim. Siteyi kurduğumdan beri, piyasada isim yapmış "ismini vermiyeceğim" bir servis sağlayıcıdan "en yüksek paketten" hizmet alıyorum. Site işini de kendi kendime öğrendim için, konu ile ilgili fazla laf yapacak biri değilim. Ne ise, son iki haftadır servis sağlayıcım " fazla cpu kullanmaktan" sitemin yayınını durdurdu. Ayrıca, sitemi açmak için "astarı yüzünden pahalı" birde hesap çıkardı. O da yetmedi, 3 gün içerisinde ödeme planı yapmam için birde mühlet verdi. İş çok uzun hikaye derin, gerisini anlatmayacağım.

Servis sağlayıcım sitemin % 60-70 civarında cpu kullandığını, sebebin ise; kullandığım script yüzünden olduğunu söyledi. Oysa ki sitem dört yıldır aynı eklentilerle çalışıyor ve hiç sorun yaratmadı. Son iki haftadır neden sorun yaratsın düşüncem yüzünden soruna çözüm bulamadım. Nette wp'nin aşırı cpu kullanması sorunu ile ilgili onlarca makale okudum. Verilen tavsiyelere uyarak sitede bulunan çoğu eklentileri kaldırdım, yeniden seo ayarları yaptım. Ardından servis sağlayıcıyımı birkaç kez aradım, sitenin durumunu sordum ve düzeldi cevabını aldım.

Sitemin düzeldi haberini alınca sevindim, siteye bir yazı girdim ve yayınladım. Aradan birkaç saat geçmeden sitemin yayınını yine durdurdular. Aradığımda sitemin % 80 seviyesinde cpu kullandığını ve ibrenin çakılı kaldığını belirtiler. Bu yüzden de, başımın çaresine bakmamı ve 24 saat süre bitiminde hesabımı sileceklerini söylediler. Memlekette garip değiliz ya, araya hemen ombudsman'ımı koyuverdim. Ombudsmanım, Türkiye'de en başta gelen hosting firmalarından birinin yetkilisi. Adamın servis sağlayıcı tarlası var "hosting firmalarına makinalarını kiraya veriyor" bilmem kaç bin metrekare hesabı. (bak işe)

Görüşmeler sonrası anladım ki, servis sağlayıcım sitemin aşırı cpu kullanıyor olmasını yeni fark etmiş. Oysa ki sitem dört yıldır aynı oranda cpu kullanıyormuş. Bu bilgiyi alınca uyandım ve şıppadanak sorunun kaynağını "Google xml sitemaps beta version eklentinin olduğunu" keşfettim. Google xml sitemaps beta version'u sildim ve yerine, Google xml sitemaps v.3.2.8 'i kurdum. Şu an itibari ile sorunum tamamen çözüldü. Ombudsman'ımın ilgisi sonucu sitemi açtılar ve sorunu hatır gönül işine bağladılar. Servis sağlayıcım sitemden gayet memnun olsada, Ombudsman'ım duruma kızdı ve sitemi malum hostingden kendi tarlasına taşıdı.

Sonuç olarak servis sağlayıcımın dediğine göre: wordpress sitelerin aşırı derecede cpu kullanımına sebebin tekil hitin on bin veya otuz bin oluşunun hiç önemi olmadığını, kullanılan makinaların insan ve sorgu sayısının üstesinden gelebileceğini söyledi. Yine ilgilinin söylediğine göre, makinalar tek bir şeyin üstesinden gelemiyormuş; kullanılan script doğru yazılmamışsa çalışırken kısır döngü yaratıyor ve cpu'yu zorluyormuş. El hasıl, son zamanda böyle bir olay yaşadım ve sizlerle paylaşıyorum, belki işinize yarayabilir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ctrl f tuşları ne işe yarar

nbsp nedir nasıl kullanılır

data-vocabulary.org schema deprecated uyarısı wordpress ve blogger çözümü