bloglara yorum nasıl yazılır


Dört yıldır blog yazıyorum. Kuracağım blog için konu seçme, blog oluşturma ve oluşturduğum blogun tanıtımı için çok kafa yordum. Nette blog yazmak ve kurulu blogu yönenetmek tamamen bilimsel bir olay. Yani, aklın gösterdiği doğru yolu takip ederek ancak blogunuzu geliştirebilirsiniz. Bu yollardan biri arama motorlarının felsefesini öğrenmek, çözmek ve bu verileri kullanarak blogunuzu yönetmektir. İkinci yol ise, insanlarla kuracağınız sosyal ilişkilerdeki becerinizdir. İşte bu yazımın amacıda tam buna dönüktür. Yani, diğer blogcularla sosyal ilişkiyi nasıl geliştirmeliyiz diyorum. Söz konusu ilişkileri geliştirmek adına blog yazarları ile dogrudan balantı kurmak, ya da arkadaş olmaya gerek yok. Yapılması gereken, zaman zaman bloglarını ziyaret etmek ve beğendiğimiz yazılarının altına yorum yazmaktır.

İnsanlar nedense, yorumlarını son yayınlanan postların altına bırakırlar. Son yazılan yazının altına yorum yazmak yerine, çok çok eski yazılara yorum yazmak, blog yazılarının indekslenmesi açısından daha da yararlıdır. Çünkü, blogu ziyaret eden kişinin blog linkini tıklaması ile birlikte blogun son yazısına bir tık atmış oluyor. Yani, yazının okunma sayısı bir numara yükseliyor. Son yazılan yazının içeriği ne olursa olsun, gün olarak ne kadar blog içerisinde (son yazı olarak) tutulursa ziyaretçi trafiğine göre okunma sayısı süratle artacaktır. İşte bu tıklama artışı yazının indekslenme sayısıdır. Yeni blogların sık sık yazı yayınlamaları bir gerekliliktir, fakat eski blogların son yazılarını en az bir hafta yayında bırakmaları daha da gerekliliktir.

Son yazının üzerine yayınlanan yeni bir yazı, diğerini eski bir yazı olarak bırakıyor. İşte bu eski yazı, içerik olarak ziyaretçinin gözünde albenisi yoksa (bir ömür boyu) blogun tozlu arşivinde çöp olarak yerini alıyor. Yorumlarınızı yazarken daha çok, eski yazıların altına yazın ki bir işe yarasın. Bloglara yazılan yorumların hem yazan, hem de yazılan blog için bir getirisi vardır. Onun için, yazılan yorumların bir anlam ifade etmesi ve okuyan kişiyi ilgilendirmesi gerekir. Bu etkili bir espiri, yerinde sorulmuş bir soru ve güzel yazılmış gönül alıcı bir söz olmalıdır. Çoğunlukla yemek bloglarında yazılan "hadi bir tabak aldım, kaçtım", "ellerinize sağlık çok güzel olmuş" veya "not aldım, mutlaka deniyeceğim" gibi sıradan bırakılan mesajların yazan ve yazılan blog için hiçbir getirisi yoktur. İnsanlar böylesi yazılmış yorumların linklerine tıklamazlar.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ctrl f tuşları ne işe yarar

nbsp nedir nasıl kullanılır

data-vocabulary.org schema deprecated uyarısı wordpress ve blogger çözümü