sağ tuş engelleme nedir


Sağ tuş engelleme nedir: Blogunuzda açılmış sayfanın üzerinde farenin sağ tuşuna basıldığında sağ tuşun kilitli olmasıdır. Yani, kullanılan küçük bir program (kod) tarafından mousenin sağ tuşunun görev yapmasının engellenmesidir. Mouse (fare) üzerindeki sağ tuşun ne gibi görevleri var derseniz, farenizin üzerinde bulunan sağ tuşunu tıklayın ve görün derim. Sayfanızda farenin sol tuşuna tıklayıp, bir şeyi seçip ve seçilen yer üzerinde farenin sağ tuşunu tıklarsanız kes, kopyala, yapıştır seçeneklerini görürsünüz.

Pekiyi kes, kopyala, yapıştır ne işe yarar derseniz; elinin körü demem. Bu yazıyı okuduğunuza göre kes, kopyala, yapıştır seçeneklerinin ne menem bir şey olduğunu zaten biliyorsunuz demektir. İşte bu kes, kopyala, yapıştır üçlüsü kimi bloggerlerin korkulu rüyasıdır. Alimallah, geceleri rüyalarında bile görürler. Niye mi? farelerinde sağ tuşları kilitli olmazsa bloglarının güvende olduğunu hissetmezler. Ya birileri maazallah, postlarını resimlerini iç ederse n'olur?

Sonuç olarak;bir blogda farenin sağ tuşu çalışmıyor olsada, o blogdan her şart altında kes, kopyala, yapıştır yapılır. Ve bunun için binbir türlü yol ve yöntem vardır. Üste bulunan menüden düzen sekmesine tıklarsanız, sağ tuş görevini yerine getirir. Bazı sağ tuş kilit kodları daha tedbirli yazılmıştır, bu nedenle üsteki düzen sekmesi iş yapmayabilir. Onun için üsteki dosya sekmesini tıklar ve farklı kaydet seçeneğini seçersiniz.

Kaydettiğiniz sayfayı çeşitli browser yardımı ile (çevrim dışı) çalışarak sağ tuş kilidini kırarak muradınıza ermiş olursunuz. Konunun halli için daha fazla seçenek mevcut, nette ufak bir gezinme ile çeşitli maymuncuklara ulaşabilirsiniz. Sağ tuş kilidi sadece masum internet kullanıcıları için bir engel oluşturuyor. Bunun dışındaki kullanıcılar için, sağ tuş kilidinin hiçbir anlamı ve ifadesi yoktur.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ctrl f tuşları ne işe yarar

nbsp nedir nasıl kullanılır

data-vocabulary.org schema deprecated uyarısı wordpress ve blogger çözümü