saldırılara karşı bilgisayarınızı test edin


PC'nizin gerçek performansını ölçün demiyorum. Diyorum ki, bilgisayarınızın güvenliği ne durumda, güvenlik açıkları var mı? İşte bu soruların sizde sorun yaratmaması için bilgisayar güvenliğinizi test edin. Bu iş için sizin özel bir çaba sarfetmeniz gerekmiyor. Yapmanız gereken buraya tıklamanız yeterli, sonrasını el adamı hallediyor.

Farzedelim ki önerime uydunuz ve ilgili linke tıkladınız. Anında Welcome to ShieldsUP! sayfası açılacak. Açılan sayfada altta bulunan "Proceed" düğmesine tıklayın. Açılan sayfada sol üst köşede bilgisayar ve üzerinde dönen bir dünya küresi göreceksiniz. Bu resmin yanında "Greetings!" sözcüğünü okursanız ilk testti geçtiniz demektir. Bu şu anlama geliyor; sizin bilgisayarınızın güvenlik duvarı gayet sağlam, hekır mekır saldırısından korkmanıza gerek yok diyor.

Eğer resmin yanında "Greetings!" değil de bilgisayarınızın adı yazıyorsa, bilgisayar güvenlik duvarınız göçmüş demektir. Bu da, bilgisayarınız hekır saldırılarına açık demektir. Onun için, bilgisayar güvenliğinizi tekrar gözden geçirmeniz ve önlem almanız gerekir.

İkinci test ise, aynı sayfada "All Service Ports" düğmesine basarak bilgisayarınızın portlarını test edebilirsiniz. Bu test bir kaç dakika sürer. Bu test ile bilgisayarınızın açık kapıları kontrol edilir. Bu test başladığında açılan sayfada sizin IP numaranız verilir ve altında küçük karelerle portlarınız görüntülenir.

Bu test sonucunda: Yeşil renk kareler, portlarınızın "gizli" olduğunu gösterir. Mavi kareler "kapalı" olduğunu gösterir. Kırmızı kareler "açık " olduğunu gösterir. Bu testte önemli olan kırmızı kareler olmamasıdır. Olursa, açık portlarınız nedeniyle bilgisayarınız hacker saldırısına açık demektir. Haydi kolay gelsin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ctrl f tuşları ne işe yarar

nbsp nedir nasıl kullanılır

data-vocabulary.org schema deprecated uyarısı wordpress ve blogger çözümü