yorumlarda kelime doğrulama nedir


Blogları canlı tutan bir yerde bırakılan yorumlardır. Güzel yazılmış bir yorumu okumak; hem blogcuyu, hem de blog ziyaretçisini fazlasıyle memnun eder. Blogcu için yorum, çalışmasının karşılığı olarak verilmiş bir ödüldür. Elbette yorum her daim gönül alıcı, cıvıl cıvıl hoş sözlerle yazılmaz. Kıkır kıkır mutlu olduğunuz bir günde, bloğunuza alakasızca yazılıp bırakılan yorumu okuyunca da, feleğiniz şaşar ve dünyanız kararır. Nette çoktur, başıboş dolaşan yorumkolikler. Bir gün olur da karışılaşırsanız, bu gibilerden yakanızı kurtarmanız bir şanstır. Bu nedenle, blog yorum ayarlarımızı çok dikkatli yapmamız gerekir. Bu ayarlar içerisinde kelime doğrulama seçeneğide mevcuttur.

Kelime doğrulama ne işe yarar
Kelime doğrulama seçeneğinin seçili olması, bir bakıma blog güvenliği için tasarlanmış bir önlemdir. Fakat, yorumkolikler için amaçlarına bariyer oluşturmaz. Google bu seçeneği, iznimiz olmadan bloglarımıza otomatik yorum ekleyen programlara engel olmak için koymuştur. Eğer, kelime doğrulama seçeneğinde evet'i seçerseniz, otomatik yorum (reklam, link vb. gibi) ekleyen programların bloğunuza yorum eklemesini engellersiniz. Çünkü, kelime doğrulamayı biz insanlar zor geçiyoruz. Önce kelimeyi okuyacaksınız ve ardından aynısını yazacaksınız. İşte bu işi, o programlar yapamıyor. Fakat, yorum yazımında kelime doğrulaması açık olan bloglara da bizler, yorum yazmaktan kaçınıyoruz.

Yeni blogcular, yorum ayarlarınızı aşağıda bulunan adımları takip ederek ayarlayabilirsiniz.
1. Önce, Blogger: Kumanda panelinize giriş yapın,
2. Açılan pencereden Ayarlara tıklayın,
3. Açılan pencereden Yorumlar sekmesine tıklayın ve açılan pencerede seçenekleri aşağıdakine benzer işaretleyin. Ardından ayarları kaydet'e tıklayın ve çıkın.

Yorumlar: Göster

Kim Yorum Yapabilir? "aşağıdaki seçenekler tercihinize kalmış" birini seçin.
Herkes - Anonim Kullanıcılar dahil
Kayıtlı Kullanıcılar - OpenID dahil
Google Hesabı olan kullanıcılar
Yalnızca bu blogun üyeleri

Yorum denetleme: Her zaman
Yorumlar için kelime doğrulama gösterilsin mi? Hayır
Yorumlarda profil resimleri gösterilsin mi? Evet

Bu blogdaki popüler yayınlar

ctrl f tuşları ne işe yarar

nbsp nedir nasıl kullanılır

data-vocabulary.org schema deprecated uyarısı wordpress ve blogger çözümü