blogumu nasıl tanıtırım


Blog ile ilgilenmemin hoşuma giden tarafı, açtığım bloğu sıfırdan bir yerlere taşımaktır. Bu yüzden blog işiyle ilgilenmeyi seviyorum. Sanıyorum, otuz kadar blog açtım ve büyükçe bir kısmını kapattım. Kapatmadığım ve halen yaşamını sürdüren bloglarım da, blog piyasasında tutanlardır. Birden fazla blog açmamın mantığının ne olduğunu sorarsanız, hemen söylerim. Bütün bu blogları, sevdiğim bir bloğumun tanıtımını yapmak için açtım derim. Elbette, açtığım bloglara epeyce emek harcadım. Aylarca yayınlarını içerik ve ziyaretçi sayısının artışı ile dolu dolu sürdürdüler. Kendim aç kapa durumları sonucu, blogculukta büyük deneyim kazandım. Bu birikimlerimi şimdi ne güzel sizlerle paylaşıyorum.

Blogunuzu açtınız "yani blogunuzun sadece ismi var" ne yapmalıyım derseniz, oturduğunuz yerden kalkmayıp düşünün derim. Öncelikle bloğunuzun temel ayarlarını yapıp, profilinizi düzenledikten sonra, bloğunuza bir sayaç temin edin. Sayaç sayesinde blogunuzun tanımı için, dışarıya bir link vermiş oldunuz. Ardından, ilk postunuzu veya daha fazlasını yayınlayın. Bu sırada izleyiciler eklentisi eklenmiş ve blogunuz herkes için yorumlara açık olsun. Bundan sonrası yapmanız gereken tek tek blogları ziyaret edin. Ziyarette bulunduğunuz blogun izleyicisi olun ve bir de yorum yazın.

Elbette bu yapılanlar blog tanıtımı için yeterli değildir, ama iyi bir başlangıçtır. Emeksiz yemek olmadığı gibi, blogunuzun serpilip gelişmesi için fazlasıyle çalışmanız gerekecektir. Değilse, kendi haline bırakmış olduğunuz blogunuza bir süre sonra kendinizde tıklamazsınız. Blogculuk bir yerde hırs ve amaç işi, bir iş yeri açıp onu çalıştırmak gibi bir şey. Disiplin ve fedakarlık gerektirir. Blog açmakla kararınızı verdiğinize göre, neden fedakar olmayasınız ki. Bol bol, çalışın çalışın, çalışın derim.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ctrl f tuşları ne işe yarar

nbsp nedir nasıl kullanılır

data-vocabulary.org schema deprecated uyarısı wordpress ve blogger çözümü