Blogspot sağ tuş engelleme


Bloglar'da sağ tuş görevinin engellenmesi ile kopyalama işleminin yapılmayacağı sanmak, deve kuşunun kendini saklamak için başını kuma gömmesi ile aynıdır. Sağ tuş engelinin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi veren bloglara bakın, hiç birinde farenin sağ tuşu kapalı değildir. Zaten konuyu bilenler, böylesi bir uygulamanın güvenlik açısından bloglara yararı olmayacağını bilir. Fakat, bu konu hakkında insanlarla bilgilerini paylaşmak gayet yerindedir. Sağ tuş yasağının bloglarda gerekli olmadığını ben başka açıdan değerlendiriyorum.

Bloğunuzda sağ tuş görevini devre dışı bırakmışsanız, şu zararlarını görürsünüz. Ziyaretçileriniz bloğunuzu gezer, ama yararlanamaz. Yarar sağlamadığı bloğu insan, zorunlu olmadıkça tekrar ziyaret etmez. Blogunuz hakkında yorum yazmak isteyen ziyaretçileriniz, sağ tuşun kapalı olması yüzünden yorum bırakmaktan vazgeçer. Çoğu zaman bu sebeple kimi bloglara yorum yazmaktan vazgeçtiğim olmuştur.

Bir de en önemlisi: sayfanızda bulunan bir linki ziyaretçi kullanmak isterse, sağ tuş kilidi yüzünden pencere açamayacağı için, doğrudan linki tıklayacağından, zorunlu olarak bloğunuzu terk eder. Bana göre; sağ tuşun kilit altında tutulduğu blog, kendi kendine zarar veriyor demektir. Bu sebeplerden dolayı, sağ tuşunuzu kilitlemeyin derim.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ctrl f tuşları ne işe yarar

nbsp nedir nasıl kullanılır

data-vocabulary.org schema deprecated uyarısı wordpress ve blogger çözümü